ЯК УБЕРЕГТИ СВОЄ ПСИХІЧНЕЗДОРОВ'Я ПІД ЧАС ВІЙНИ

 

ЯК УБЕРЕГТИ своє ПСИХІчнездоров'я ПІД ЧАС ВІЙНИ

Війна проходить не лише по лінії фронту. Війна вже всередині кожного: на лінії фронту вона фізична, поза ним - вона психологічна.


Настрій людей на війні не  менш важливі, ніж справні зброя і техніка.

Як зрозуміти задум та попередити інформаційно-психологічні операції ворога? Що відбувається з нами, як змінюються наш настрій під час війни? Як це може вплинути на кожного з нас? Як зменшити негативні наслідки?

Коли відбувається щось жахливе і неочікуване, люди спочатку відчувають шок, діють автоматично, по програмі виживання. Розум намагається перебирати варіанти майбутнього, щоб якось підготуватися до нього - і не може цього зробити. Планування обмежене до декількох годин.

Потім повертаються базові емоції, і після шоку можуть прийти, наприклад, відчай, жах, заперечення і т. д. Українці ж масово вирішили відчути сильну ейфорію від того, що ми вистояли ці перші години і дні й кинулися до бою. Це дуже добре, це показує силу нашого психічного ресурсу.

Але ейфорія не може триматися весь час - це не економно для ресурсу психіки. Тому, будь-ласка, добре запам'ятайте цю картинку і те, що коливання настрою - це НОРМАЛЬНО.  Адже найстрашніше – не знати, що з тобою коїться і думати, що почуття, скажімо, страху буде тепер з тобою назавжди. Повірте, дуже довго боятися чи тривожитись не вигідно нашому організму, і він знайде, як впоратися й з цими відчуттями.


Під час ейфорії всі відчули єднання, ніби ми стали на якийсь час одним організмом, одним тілом, кожен став іншому близьким родичем - так відбувається, коли емоції синхронізуються. І тоді сили у людей мобілізувалися. Але треба знати, що так само може синхронізуватися й якась інша емоція, і негативна - теж.

Психологічна війна - це атака на ідентичність кожного, на базові питання: "хто я?", "яка моя функція?", "яке моє місце у всьому, що коїться?", "що я маю робити?". У військових з цим проблем переважно немає, а от у цивільних ідентичність - під сильним ударом.

Саме ця неможливість кудись приткнутися, провина, яку зараз відчувають багато людей, які знаходяться далеко від бойових дій, і є атакою на ідентичність. Провину відчувають УСІ, хто не відчуває безпосередній страх. У психології це можна описати такою собі прямою, на одному кінці якої - провина, на протилежному – страх.

На фронті страшно, і там немає місця провині, а в тилу, якщо, звичайно, над вами не літають снаряди, - деморалізує провина. І те, й інше почуття вважаються нормальними в якихось межах. Але якщо воно «затоплює» - психіка не справляється. Якщо затоплює страх, боєць заклякає на місці. Якщо в тилу затоплює відчуття провини, людина перестає нормально працювати.

Важливо не дозволяти провині заморожувати себе в бездіяльності. Так, не всі зараз в лавах героїчних ЗСУ, але ми й ЗСУ - це одне-єдине тіло. Не дозволяйте собі думати, що якісь ваші справи, навіть, на перший погляд, незначні, неважливі для нашої Перемоги. Інакше ворог досягне своєї мети, тобто виведе з ладу ще одну одиницю спротиву.

24-го лютого ми відчули, що ми одне тіло. І психологічно - це правда. Кожен має вплив на кожного: посмішка в Рівному, гарний настрій у Львові й якісно виконана робота в Тернополі передасться через сотні рук і врятує життя солдату в Харкові. Це і є єдність духу.

Зараз немає неважливої роботи, немає неважливих людей. Кожен може докластися по крихті, і ті під@ри вдавляться.

Допомагати одне одному онлайн, поширювати інформацію - теж дуже важливо. Тримати зв'язок, м'яко переконувати, підбадьорювати, жартувати - теж важливо. Берегти себе й турбуватися про своє виживання - неймовірно важливо. Варити каву клієнтам кав'ярні, дякувати, малювати меми - усе.


Як вберегти емоційний стан і психічне здоров’я під час війни.

Українці намагаються вистояти у війні, що розпочала Росія.

На тлі воєнних подій громадяни відчувають емоційні гойдалки, дехто не витримує напруження і знаходиться на межі депресії. В цьому дописі ви знайдете кілька порад. 

Як зберегти психічне здоров’я під час війни

Ніхто з українців не був готовий до війни, до цього неможливо підготуватись.

Постійна тривога за своє життя та безпеку рідних, новинний потік інформації, стрес, безсонні ночі та страх тиснуть на людину.

Та попри це потрібно триматись.

Як уберегти психіку під час війни

Відволікайтеся від новин. Важливо не думати про те, що ви не зможете змінити.

Обмежтеся виключно офіційними джерелами інформації.

Зменшіть кількість вживання кави та чаю. Ці напої діють як стимулятори і штучно тримають організм в тонусі.

Від алкоголю і енергетиків теж краще відмовитись. Усе це вдаряє не тільки по фізичному стану, але і по психіці.

Щоб зменшити ефект від адреналіну, вживайте чай гібіскус (каркаде).

Звертайте увагу на дихання. Воно повинно бути спокійним, а тіло – не затиснутим.

Якщо відчуваєте напругу, робіть дихальні вправи, зарядку.

Забезпечте собі комфорт настільки, наскільки це можливо.

Пийте більше води.

Не соромтесь своїх почуттів. Підозрілість, параноя – це теж нормальні відчуття. Перевіряйте все, що вважаєте за потрібне перевірити.

Комментарии