Проголошення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР)

 Західноукраї́нська Наро́дна Респу́бліка (за старим правописом: Західно-Українська Народня Республіка; ЗУНР) — українська держава, що існувала протягом 1918 — 1919 років на території Західної України зі столицею у Львові. Постала після Першої світової війни в результаті розпаду Австро-Угорщини. Проголошена 19 жовтня 1918 року. Охоплювала територію заселену українцями — Галичину, Буковину й Закарпаття. 1 листопада атакована Польщею за підтримки країн Антанти, насамперед Франції. 22 січня 1919 року об'єдналася з Українською Народною Республікою, отримавши назву Західна Область Української Народної Республіки (ЗОУНР). Ліквідована 18 липня 1919 року в ході українсько-польської війни. Розділена між Польщею, Румунією і Чехословаччиною. До 15 березня 1923 року уряд ЗУНР перебував у еміграції.


ЛИСТОПАДОВИЙ ЧИН

У ніч із 31 жовтня на 1 листопада відбулося українське повстання. Тоді Українські січові стрільці, військові добровольці у складі австро-угорської армії, відгукнулися на заклик УНР (Української Національної Ради) захопити Львів і не дати полякам загарбати собі Галичину.

Тоді ці землі належали Австро-Угорській імперії і після Першої світової війни мали відійти Польщі, проте свідомі українці вибороли право володіти своєю Батьківщиною і утворили власну державу ЗУНР. Польща просто так це не залишила і пізніше розпочала польсько-українську війну 1918-1919 років задля захоплення Галичини.

Нині на пам'ять про Листопадовий чин у центрі Львова названо вулицю. Щороку, 1 листопада, у Львові відзначають День Листопадового чину як символ самобутності та самостійності українців.

Листопадовий чин, ЗУНР
Листопадовий чин, ЗУНРколаж 5.ua

ПЕРЕДУМОВИ ПОВСТАННЯ

Польські політичні кола та військові заявили, що українці нездатні створити власну державу, тому є необхідність об'єднання Галичини у "стратегічну Польщу, яка охороняла б Європу від більшовиків". По суті зробити з українців такий собі щит проти Росії.
Заручившись підтримкою США і Антанти, 28 жовтня у Кракові було утворено Польську Ліквідаційну Комісію, ціллю якої було проведення у Львові в ніч із 2 на 3 листопада збройного виступу зі встановленням польської влади.

Сотник Легіону Українських Січових Стрільців Дмитро Вітовський переконав членів Національної Ради вдатися до виступу, завдяки чому було розіслано кур'єрів до комісарів повітів із наказом у ніч на 1 листопада взяти владу на місцях.

"Якщо цієї ночі ми не візьмемо Львів, то завтра візьмуть його поляки!", – сказав тоді Вітовський.

Основну збройну силу українців становили 15-й тернопільський, 19-й львівський, 41-й чернівецький полки, 30-й, 50-й та 90-й курені УСС, загальна чисельність яких 25 жовтня становила 2400 осіб.

Листопадовий чин, ЗУНР
Листопадовий чин, ЗУНРколаж 5.ua

ХІД ПОДІЙ

О 4-й годині ранку 1 листопада почалося повстання. Військові добровольці захопили ратушу, оволоділи намісництвом і роззброїли міську поліцію.

О 5-й ранку було відключено міський телефон і міжнародну телеграфну лінію, захоплено радіо, захоплено всі вокзали, з'явилися українські патрулі із синьо-жовтими стрічками на шапках. На львівській ратуші групою вояків було піднято синьо-жовтий прапор.

О 7-й ранку Дмитро Вітовський рапортував Костю Левицькому про зайняття Львова без жодних людських втрат.

Підрозділи УСС зайняли також Станіславів, Тернопіль, Золочів, Сокаль, Раву-Руську, Коломию, Снятин, Печеніжин, Борислав та інші. Надвечір чиновників австрійської адміністрації було відпроваджено потягом до Відня.

1 листопада у Львові була розповсюджена відозва Української Національної Ради до населення міста Львова:

"Волею українського народу утворилася на українських землях Австро-угорської монархії Українська Держава. Найвищою державною властю Української Держави є Українська Національна Рада. Із нинішнім днем Українська Національна Рада обняла владу у столичнім місті Львові і на цілій території Української Держави. Дальші зарядження видадуть цивільні і військові органи Української Національної Ради. Взивається населення до супокою і послуху сим зарядженням. Під сею умовою безперечність публічного порядку, життя й маєтку, як також заосмотрення в поживу вповні запоручається".

Листопадовий чин, ЗУНР
Листопадовий чин, ЗУНРколаж 5.ua

НАСЛІДКИ ТА ЗНАЧЕННЯ ПОВСТАННЯ ДЛЯ УКРАЇНИ

Листопадовий чин спричинив утворення Української Держави, у якій було сформовано уряд – Державний Секретаріат. 13 листопада Українська Держава отримала нову назву – Західноукраїнська народна республіка.

Дії українців призвели до опору поляків і розгортання з перших днів існування ЗУНР польсько-української війни. Так, уже 1 листопада у Львові польське населення міста розпочало підготовку до неї – наприкінці вулиці Коперніка ввечері з'явилися перші збройні вузли польських боївок.

Про Листопадовий чин потрібно знати і пам'ятати кожному українцю. Історія має властивість повторюватися, тому українці, на жаль, постійно мають відвойовувати свої землі і доводити свою приналежність до них. Сусідні країни можуть бути проти через імперіалістичні погляди і розгортати війну проти України. Втім саме активні громадяни своєї країни завжди були і будуть стрижнем своєї держави.



Західноукраїнська Народна Республіка

↓ 1918 – 1919  

                   Прапор
                                                                          Герб

Карта територій, на які претендувала ЗУНР
Столиця Львів
Тернопіль (де-факто)
Чортків (де-факто)
Станіслав (де-факто)

Мови Українська
Форма правління Республіка
Президент Євген Петрушевич
Історичний період Перша світова війна
- Утворення 19 жовтня — 1 листопада
- Польсько-українська війна 2 листопада 1918 — 18 липня 1919
- Злука 22 січня 1919
- Повне завоювання 18 липня






Комментарии